Zwyczaje świąteczne w krajach anglojęzycznych

Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej obchodzone jest w celu upamiętnienia narodzin Jezusa Chrystusa. Święto to zostało wprowadzone przez Rzymian w III lub IV wieku. Warto wiedzieć, jakie zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem kultywowane są w krajach anglojęzycznych.

Wielka Brytania

W UK Wigilia stanowi normalny dzień pracy. Brytyjczycy ograniczają się jedynie do zawieszenia świątecznych skarpet na kominkach. Boże Narodzenie celebrowane jest świątecznym obiadem w gronie najbliższych osób. Brytyjczycy spożywają go w domu lub restauracji. Świąteczne ozdoby stanowią: mikołaje, renifery, prezenty oraz skarpety. Rozwieszane są one przez Brytyjczyków w połowie listopada. Świąteczne dekoracje zdobią domy oraz ulice do Nowego Roku. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia Brytyjczycy spożywają pieczonego indyka z dodatkiem żurawiny. Rozdają sobie również nawzajem prezenty. Warto dodać, że Brytyjczycy nie dzielą się opłatkiem. Zwyczaj ten jest bowiem kultywowany jedynie w Polsce, Białorusi oraz na Litwie. Typowy, świąteczny deser przygotowywany przez Brytyjczyków stanowi Christmas pudding. Bazuje on na kandyzowanych owocach, orzechach, alkoholu oraz zmielonych migdałach. Innym, świątecznym deserem są mince pies, będące babeczkami wypełnionymi słodką, bakaliową masą. Christmas cake stanowi natomiast ciasto przygotowywane kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Deser bazuje na ciemnej masie, alkoholu oraz marcepanie.

Stany Zjednoczone

Przygotowania do Bożego Narodzenia Amerykanie rozpoczynają po Święcie Dziękczynienia. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych Wigilia nie jest specjalnie celebrowana. Najważniejszy, świąteczny dzień stanowi bowiem 25 grudnia. Amerykanie siadają wówczas do rodzinnego obiadu i rozdają sobie prezenty. W USA 26 grudnia nie jest dniem świątecznym. W Wigilię dzieci zostawiają dla Mikołaja ciasteczka oraz szklankę mleka. Po Święcie Dziękczynienia w domach ustawiana jest także maskotka elfa. Ma on w symboliczny sposób pilnować, czy dzieci nie sprawiają rodzicom kłopotów. W Boże Narodzenia Amerykanie spożywają natomiast tłuczone ziemniaki, indyka, sos żurawinowy, pieczona szynka oraz pudding.

Narodzenie Pańskie w każdym państwie obchodzone jest w odmienny sposób. Chcąc poznać zwyczaje charakterystyczne dla Wielkiej Brytanii i USA, warto zapisać się na lekcje angielskiego w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu prowadzone przez native speakera. Na tego typu zajęciach można ponadto opanować słownictwo związane z Bożym Narodzeniem. Świetnym rozwiązaniem są również lekcje angielskiego online.