Jak wybrać dobrą szkołę językową dla dziecka?

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języka angielskiego. Dlatego też większość z nich nie czeka, aż dziecko pójdzie do szkoły i tam pozna pierwsze, angielskie słówka. Jak się okazuje, na zajęcia językowe można zapisać nawet kilkuletnie dziecko. Pozostaje pytanie, jak wybrać odpowiednią szkołę językową?

Nauczanie stacjonarne, dopasowane do dziecka

Kursy angielskiego dla dzieci nie mogą być prowadzone zdalnie – najmłodsi nie są bowiem w stanie skupić się przez dłuższy czas na tym, co nauczyciel chce im przekazać za pośrednictwem ekranu komputera. Choć niektórzy nauczyciele przekonują, że to właśnie w domu dziecko ma najlepsze warunki do nauki, to nie jest ono w stanie w pełni skorzystać z lekcji zdalnych. Co więcej, kurs angielskiego dla dziecka powinien bazować na dobrej zabawie – przekazywanie treści edukacyjnych w taki sposób nie jest możliwe przez internet. Warto zwrócić uwagę także na to, że kurs języka angielskiego dla dzieci powinien być dopasowany do ich wieku. Inaczej bowiem przyswajają wiedzę kilkulatki, inaczej zaś dzieci w wieku szkolnym. Korzystają one z innego rodzaju pomocy edukacyjnych i materiałów, dlatego szkoła językowa powinna oferować kursy dla różnych grup wiekowych.

Nauczyciele – nie z przypadku

Wielu rodziców obawia się, język angielski dla dzieci będzie prowadzony przez wypalonych zawodowo nauczycieli bądź studentów, którzy dopiero uczą się pracować z najmłodszymi. Rzeczywiście, wiele szkół językowych zatrudnia nauczycieli, którzy nie chcą już pracować w instytucjach państwowych oraz studentów, którzy nie posiadają odpowiedniego przygotowania pedagogicznego. Dlatego też warto zdecydować się na szkołę językową, która zatrudnia jedynie profesjonalistów w swojej dziedzinie, znających język angielski w stopniu zaawansowanym, ale również rozumiejących potrzeby dzieci. Dobra współpraca opiera się na wzajemnym zaufaniu, budowaniu więzi i niewywieraniu presji. Nauczyciel powinien być dobrze zaznajomiony z metodą, z której korzysta podczas lekcji. Musi cechować go ogromna wyobraźnia, dzięki której w ciekawy sposób będzie w stanie przekazać treści edukacyjne nawet najmłodszym słuchaczom.

Właściwie dobrana metoda nauczania

Zastanawiając się, jak wybrać dobrą szkołę językową, warto zwrócić uwagę na metodę nauczania, jaką proponuje konkretna placówka. Obecnie w modzie są metody „nowoczesne: czy „innowacyjne”, które bazują na najnowszych, nie zawsze szerzej potwierdzonych wynikach badań. Okazuje się, że wiele metod zostało stworzonych:

  • pod wpływem pandemii,
  • aby trafić do rodziców,
  • w celach marketingowych.

Tymczasem warto postawić na metody nauczania dobrze znane, które doskonale sprawdziły się w poprzednich latach. Jedną z nich jest metoda nauczania Helen Doron, która bazuje na zabawie, naśladowaniu i poznawaniu świata, czyli na czymś, co uwielbiają najmłodsi. Szkoła językowa dla dzieci powinna skupić się na jednej, konkretnej metodzie nauczania. W ostatnim czasie bardzo modne stały się różnego rodzaju połączenia, które wynikają jedynie z chęci przyciągnięcia klienta. Wybierane są bowiem pewne elementy z wielu różnych metod, jednak w praktyce nie wiadomo, jak sprawdzi się taka „innowacja”. Dobrze więc postawić na coś sprawdzonego, zwłaszcza jeśli dana metoda nauczania uzyskała aprobatę najmłodszych, czyli uczestników kursu językowego. Warto mieć to na uwadze bez względu na to, czy do szkoły językowej ma uczęszczać maluch, czy też nieco starsze dziecko w weku szkolnym.