Jak się uczyć, aby się nauczyć

Długie godziny spędzone nad książką, kolejna kawa i zarwana noc, a pomimo to nadal czujesz, że nic nie umiesz. Chociaż fizycznie przez cały czas siedzisz przy biurku, Twoje myśli wybiegają gdzieś daleko, a zmęczenie nie daje o sobie zapomnieć. Jest to dla Ciebie znajomy obrazek? Może nawet już ogarnęło Cie przekonanie, że po prostu nie potrafisz się uczyć i nic nie można z tym zrobić. Zanim jednak popadniesz w całkowity pesymizm i zniechęcenie, pomyśl najpierw nad zmianą sposobu nauki; tak aby nie tylko się uczyć, ale móc się faktycznie nauczyć.

Jeśli chodzisz do szkoły, studiujesz lub po prostu Twoja praca wiąże się z koniecznością ciągłego pogłębiania wiedzy – nauka z pewnością pochłania sporą część Twojego życia. Jednak w praktyce wcale nie musi tak być, że poświęcasz cały swój wolny czas na edukację. Nie oznacza to oczywiście, aby przestać się uczyć. Wystarczy, że zaczniesz to robić w bardziej efektywny sposób, a dzięki temu twoje życie stanie się łatwiejsze, a zapamiętane informacje pozostaną w Twojej głowie na dłużej.

Oto kilka prostych sposobów, które mogą Ci pomóc zrealizować ten cel:

1. Nie zostawiaj na ostatnią chwile
Przede wszystkim ważne jest, aby nie odkładać nauki na ostatnią chwilę. W sytuacji, gdy zabierzesz się do nauki całej książki ostatniego dnia wieczorem, przed egzaminem, szanse powodzenia nie są niestety duże. Dodatkowo nauka pod presją czasu może okazać się na tyle stresująca, że wszelkie próby koncentracji mogą zakończyć się niepowodzeniem.

2. Wysypiaj się
Sen jest ważnym czynnikiem wpływającym na poziom odprężenia naszego ciała. Oprócz tego, że pozwala zregenerować siły, to również ma duży wpływ na umysł. Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się doświadczyć, jakim ciężkim wysiłkiem jest funkcjonowanie w ciągu dnia po nieprzespanej nocy. Wpływa to na mniejszą koncentrację i ogólnie spore trudności w skupieniu się na pracy umysłowej. Odpowiednia ilość snu pozytywnie wpływa na proces zapamiętywania i koncentracji następnego dnia.

3. Pij wodę
Woda nawadnia mózg, poprawia jego efektywność i dostarcza nam dodatkowej energii.
Organizm człowieka w zdecydowanej większości składa się z wody, mózg natomiast zawiera jej około 83 %. Woda jest więc niezwykle ważna, a wręcz niezbędna. Natomiast jej niedobór może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Istotne jest, aby była to zwykła woda, a nie różnego rodzaju kolorowe, słodzone napoje. Pomimo bowiem, że po wypiciu oranżady lub innego produktu tego typu, chwilowo zaspokajamy nasze pragnienie, to w rzeczywistości jest to złudne. Napoje takie zawierają duża ilość cukier i dodatkowo powodują, że nasz organizm w praktyce jest mniej nawodniony niż przedtem.
Kiedy zatem zamierzasz się uczyć, postaw na biurku butelkę z wodą, abyś mógł w każdej chwili z niej skorzystać.

4. Rób przerwy
Częste przerwy w nauce są ogromnie ważne, aby utrzymać koncentrację. Najlepiej zapamiętujemy to czego uczymy się przez około 20 minut na początku i 20 minut na końcu. Ważne jest więc, aby podzielić czas uczenia się na części. W związku z tym po godzinnej nauce zrób sobie przerwę -najlepiej 5-15 minut. Czas ten wykorzystaj na czynności, która nie jest związana z nauką. Przerwa w nauce nie powinna polegać na przeglądaniu stron w internecie lub oglądanie telewizji. Istotne jest, aby w tym monecie wstać od biurka i najlepiej wyjść na świeże powietrze, przejść się lub pobawić z psem.

5. Powtarzaj
Niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus przedstawił tzw. krzywą zapominania. Wyniki zaprezentowanych przez niego badań dowodzą, że po upływie godziny od zakończenia nauki zapominamy około 50 procent informacji. Dlatego też, tak ważne znaczenie mają częste powtórki. Rozpoczynając naukę po przerwie, zacznij od powtórzenia poprzedniej partii materiału. W taki sam sposób zacznij naukę następnego dnia. Dzięki temu przyswojone informacje zostaną w Twojej głowie na dłużej.

6. Zastosuj mnemotechniki
Mózg człowieka składa się z dwóch półkul. Lewa odpowiada za myślenie logiczne, analityczne, czy liczenie. Natomiast prawa – za wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne, umiejętności plastyczne, muzyczne. Podczas gdy uczymy się danych rzeczy na pamięć, angażujemy głównie lewą półkulę. Natomiast żeby proces uczenia się był bardziej efektywny ważne jest, aby wykorzystać obie półkule jednocześnie. Mnemotechniki to różnego rodzaju metody, aby taki efekt osiągnąć. Dlatego gdy np. starasz się zapamiętać fragment jakiegoś tekstu, użyj swoje wyobraźni i postaraj się tworzyć w głowie pewne powiązania myślowe, np. różne sceny. Możesz także wykorzystać kartkę papieru, wypisując na niej najważniejsze pojęcia i rysować do nich własne skojarzenia.

One thought on “Jak się uczyć, aby się nauczyć

Dodaj komentarz