Henryk Sienkiewicz – zdobywca Nagroda Nobla w dziedzinie literatury 1905 r.

Henryk Sienkiewicz urodził się w 1846 roku w rodzinie szlacheckiej, otoczony polskimi zwyczajami, które wpłyną na jego spojrzenie na życie.

Wychowanie w Warszawie doprowadziło go do zamiłowania do pisania, ale nie w literaturze. Jego pierwsza praca była w świecie dziennikarstwa, co pozwoliło mu zwiedzić różne kraje, w tym Włochy, Francję i Stany Zjednoczone.

Sukces, jaki odniósł w dziennikarstwie, pozwolił mu na rozszerzenie podróży po świecie, odwiedzając w latach 70. XIX wieku Hiszpanię, Turcję i Grecję.

Do 1882 roku był redaktorem dziennika „Słowo”, co przyniosło mu nowy poziom sławy. Henryk wykorzystał zdobytą w dziennikarstwie sławę i napisał list otwarty do ówczesnego cesarza Niemiec Wilhelma II.

W liście pisarz odrzucił niemiecką inwazję na Poznań. Poprzez ten czyn Polakowi udało się zdobyć międzynarodową uwagę, a kilka krajów zjednoczyło się w poparciu dla prawa Polaków do polskiej ziemi.

Ciekawostką dotyczącą Henryka Sienkiewicza jest fakt, że w momencie wybuchu I wojny światowej przebywał w Szwajcarii. Na ziemi szwajcarskiej Henryk wchodził w skład komitetu na rzecz polskich ofiar wojny, w którym towarzyszyła mu inna wielka postać z Polski, pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski.

Pierwszy pisarz epickiej fikcji, który otrzymał Nagrodę Nobla

Sienkiewicz otrzymywał różne hołdy dla swojego pisarstwa, ale największym uznaniem była literacka Nagroda Nobla w 1905 roku, w której doceniono jego dokonania jako autora gatunku epickiego.

Autor odegrał dużą rolę w poszerzeniu światowego spojrzenia na Polskę, dzięki opowiadaniom opartym i osadzonym na ziemiach polskich, takim jak W krwi i ogniu, Potop i Pan Wołodyjowski, wydanym w latach 80. XIX wieku.

Do końca XIX wieku nazwisko Henryka Sienkiewicza było popularne na wszystkich kontynentach, rozszerzając swoją karierę o takie dzieła jak Bez dogmatu i Krzyżowcy. O tych i o innych dziełach wielkich polskich pisarzy przeczytasz także w https://poczytam.pl

Literackie początki i miłość do podróży

Dużo wcześniej, w młodości autor zaczął pisać opowiadania i powieści. W rzeczywistości swoje pierwsze dzieło opublikował mając zaledwie 28 lat. Sienkiewicz nie zdobył popularności za tę publikację. Dopiero gdy autor wykazał zainteresowanie włączeniem do swoich pism polskich tradycji, zaczął zdobywać sławę w ojczyźnie.

Subtelny styl pisania Sienkiewicza był jednym z elementów, które przyniosły mu literacką Nagrodę Nobla, ze szczegółowym opisem polskich krajobrazów i tradycjonalistycznych aspektów, których nie udało się uchwycić żadnemu innemu autorowi.

Oprócz inspiracji z polskiej ojczyzny, Sienkiewicz rozwinął ogromną pasję do podróży, które były dla niego źródłem inspiracji.