Studia zaoczne vs studia stacjonarne – jakie wybrać?

Studia zaoczne (niestacjonarne) to forma studiów wyższych, inna niż stacjonarne, czyli studia dzienne. Zajęcia odbywają się w systemie zjazdów, które trwają od piątku do niedzieli. Studia stacjonarne to studia wyższe, w ramach których co najmniej połowa zajęć na danym kierunku objętych jest ustalonym wcześniej programem studiów, no i są to zajęcia z udziałem nauczycieli akademickich.

Studia zaoczne – czy warto?

Te studia to alternatywa studiów dziennych. Na wykłady poświęcają tylko dwa weekendy w miesiącu ale z drugiej studentów zaocznych czeka więcej nauki w swoim zakresie na własną rękę. Studia niestandardowe mają jedną wielką zaletę, w czasie tych studiów można podjąć pracę w pełnym wymiarze. Można pogodzić pracę ze studiami.

Studia dzienne – czy warto?

Są to studia bezpłatne ale jeden wielki minus to, że nie możemy podjąć żadnej pracy w pełnym wymiarze. Ewentualna praca wchodzi w grę na weekendy.

Jaka jest różnica między studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi?

Przede wszystkim studia stacjonarne są bezpłatne i uczęszcza się na nie od poniedziałku do piątku, czyli jak do szkoły a studia niestandardowe to płatne, które płacimy cyklicznie i zajęcia odbywają się w weekendy co dwa tygodnie. Jednak w wielu miejscach są dostępne zarówno studia stacjonarne, jak i zaoczne – przykładowo na stronie ebialystok.pl dowiadujemy się, że taka opcja jest dostępna dla studentów w Białymstoku.

Kilka powodów, dla których wybrać studia niestandardowe:

  • możliwość studiowania i pracowania,
  • lepsze możliwości na rynku pracy,
  • możliwość studiowania poza miejscem zamieszkania,
  • więcej czasu dla rodziny,
  • możliwość nauki w każdym wieku,
  • możliwość studiowania dwóch kierunków naraz,
  • ogromny wybór kierunków,
  • studia zaoczne są płatne.

Które studia wybrać?

Studia stacjonarne nie powinno być krzywdzące w stosunku do niestandardowych, które stawiają ponad wszystko naukę.  Studia niestandardowe to rozwiązanie dla osób, które stawiają na pracę a potem naukę. Jeśl byśmy patrzeli na pieniądze to odpowiedź jest prosta a jednym z wyborów padłby wybór studiów zaocznych. Studia dzienne wiążą się z poproszeniem o pomoc rodziców i być na ich utrzymaniu, gdzie pójście na studia wiąże się z przeprowadzką do innego miasta. Ale są studia, które nie można sobie wyobrazić inne studia niż dzienne z racji tego, że wymagają tego zawody związane z medycyną czy prawem.