Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa jest znanym i starym rozwiązaniem, ale niewiele osób się na nią decyduje. W przypadku młodszych dzieci to rodzice muszą przejąć na siebie obowiązek nauczania, a starsze osoby chodzące do szkoły średniej muszą same zajmować się realizacją programu. Z tym że dla wielu z nich to doskonałe rozwiązanie. Okazuje się bowiem, że nauka poza szkołą może być przyjemnością i naprawdę coś nam dać.

Nie myl edukacji domowej z nauczaniem indywidualnym


Edukacja domowa to nie to samo co nauka indywidualna. W przypadku tej drugiej wciąż jesteśmy pod opieką szkoły i to ona zapewnia nam realizowanie programu. Oznacza to, że do naszego domu przychodzi oddelegowany nauczyciel z naszej placówki i powoli realizuje z nami program zgodnie ze swoim planem. W przypadku edukacji domowej to my sami się uczymy albo robią to z nami nasi rodzice. Wtedy to my sami zajmujemy się planowaniem czego i kiedy się uczymy. Dzięki temu możemy znaczną część czasu przeznaczyć na to, co naprawdę nas interesuje, a resztę przedmiotów po prostu zdać.

Nauka jest teraz w twoich rękach


To Ty decydujesz, co chcesz wiedzieć i kiedy chcesz się tego nauczyć. Nikt nie narzuca Ci żadnego tempa, raz lub dwa razy w roku podchodzisz tylko do egzaminu sprawdzającego twoją znajomość tematów, na podstawie którego wystawiana jest twoja ocena końcowa. Oznacza to, że nauki nie przerywają Ci niezapowiedziane kartkówki, sprawdziany czy pytania, nic nie wybija Cię z rytmu i nie musisz mierzyć się ze stresem. Do tego nie zmarnujesz swojego czasu na te lekcje, które w ogóle Cię nie interesują. To Ty kontrolujesz w pełni swoją naukę i dostosowujesz tempo do siebie, a nie do nauczyciela czy znajomych w klasie.

Lepiej przygotowujesz się do tego, co chcesz robić
Nauka domowa pozwala Ci na przygotowanie się do swojej przyszłości. W przypadku chodzenia do szkoły w zasadzie nie masz nawet czasu zdecydować, co chcesz po niej robić, nie dowiadujesz się, co Cię interesuje. Często studia wybieramy na szybko, związane z naszym profilem albo wyuczonym zawodem. W przypadku nauki domowej możesz sprawdzić powoli, które kierunki Ci odpowiadają albo czy w ogóle znajdziesz studia dla siebie. Jeśli nie, to wiesz, że dobrze byłoby się rozejrzeć za pracą, która nam odpowiada i zacząć rozwijać swoje doświadczenie zawodowe. Większa kontrola nad nauką to więcej czasu na stworzenie swojej przyszłości.